ساخت یکی از بهترین تصفیه خانه های کشور در سپاهان شهر | منطقه پنج شهرداري اصفهان
سال جهش تولید

 احمد رضایی، مدیر منطقه 5 شهرداری اصفهان هم اظهار کرد: پروژه کلنگ زنی باند دوم بلوار نظام که با تعامل شهرداری و سپاه اجرایی می شود، دارای یک هزار و 400 متر طول و 17 هزار مترمربع آزادسازی است.

وی ادامه داد: در انتهای این خیابان تصفیه خانه ثانویه سپاهان شهر با احداث منبع انعقاد و لخته سازی و ته نشینی، به یکی از بهترین های کشور و حتی خاورمیانه تبدیل می شود.

مدیر منطقه 5 شهرداری اصفهان بیان کرد: در تصفیه منابع آب فرآیند لخته سازی داریم اما در تصفیه پساب منابع لخته سازی کمتر وجود دارد. با توجه به تصفیه میکرودرام و هوادهی آبی که در این تصفیه خانه تولید می شود این آب برای فضای سبز بسیار مناسب است.

وی تصریح کرد: سالن کوثر فعلی سپاهان شهر تا پایان امسال به سالن ورزش بانوان تبدیل می شود و به ازای آن یک فروشگاه کوثر با متراژ دو هزار و 300 متر با پارکینگ برای آن ساخته می شود.

رضایی با اشاره به اینکه احداث سالن مطالعه دغدغه مردم بود که با تصمیم مدیریت شهری در سپاهان شهر ساخته می شود، گفت: یک هزار و 400 متر زمین برای این طرح اختصاص یافته است و عملیات عمرانی آن از امروز آغاز می شود.  

وی بیان کرد: در پهنه صفه مشکلاتی را برای آبیاری داریم که با توافق شهرداری و سپاه خط انتقال از اراضی سپاه عبور کرده تا مشکلات برای توسعه فضای سبز صفه و نیز مسیر آبیاری کوتاه تر شود.   

مدیر منطقه 5 شهرداری اصفهان به بهره برداری از مخازن انتقال آب و شبکه های انتقال آب در معابر کوه صفه اشاره و اظهار کرد: همچنین در سپاهان شهر معابر به لحاظ حضور جانبازان ساماندهی شده است.

وی بیان کرد: همچنین در مجاور صفه کلکسیون گیاهان دارویی بهره برداری شده است.

گفتنی است احداث منبع انعقاد، لخته سازی و ته نشینی تصفیه خانه سپاهان شهر از این جهت حائز اهمیت است که از ابتدای تاسیس تصفیه خانه سپاهان شهر آب تا حدودی تصفیه و در تصفیه خانه ثانویه به روش تکمیلی مجددا تصفیه می شد. به طوریکه تصفیه با روش میکرودرام به اندازه 20 میکرون انجام می شد و بعد آب وارد کانالها و سپس ازن زنی می شد.  

با توجه به اینکه، طرح توسعه تصفیه خانه قبلا در نظر گرفته شده بود، با بودجه ای که اکنون لحاظ شده انعقاد، لخته سازی و ته نشینی که مکمل این روش است، اجرایی خواهد شد.

یعنی در ابتدای خط وقتی پساب از تصفیه خانه اولیه وارد می شود طی فرآیند انعقاد و لخته سازی باعث می شود پارامترهای آلاینده سازی و کدورت آب بشدت کاهش یابد و پساب با تصفیه بیشتری وارد فضای سبز شود.