طرح تصفيه خانه تکمیلی پساب سپاهان شهر 47 درصد پیشرفت کرده است/ ساخت همزمان خط انتقال پساب سپاهان شهر

مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان گفت: طرح تصفيه خانه تکمیلی پساب سپاهان شهر تاکنون 47 درصد پیشرفت داشته که این پروژه پساب تصفیه شده را با ظرفيت 140 ليتر بر ثانيه به منظور آبیاری درختان غير مثمر انتقال خواهد داد.     

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، احمد رضایی با اشاره به اینکه فضای سبز و محیط زیست از مباحث مهم در پایداری حیات طبیعی و انسانی در شهرنشینی امروز است، اظهار کرد: ایجاد فضاهای زیبا و دلنشین، همچنین ایجاد آرامش روانی از دیگر فواید فضای سبز به شمار می‌رود به همین سبب، آب یک منبع حیاتی برای حفظ و توسعه فضای سبز و ایجاد نشاط اجتماعی در فضاهای عمومی، معابر، میادین و تفرجگاهی شهری و ابزار نظافت و شستشوی المان‌ ها و متعادل‌ سازی اقلیم ‌های شهری است.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای غلبه بر این مشکل استفاده از پساب تصفیه‌ شده فاضلاب مطابق با استاندارد محیط زیست در تامین آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز است که در چند سال اخیر مورد توجه مدیریت شهری در اصفهان قرار گرفته است.

مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان ادامه داد: منطقه پنج با وسعت شش هزار و دو هکتار و مساحت فضای سبز 583 هکتار در جغرافياي متفاوتي از بقيه شهر اصفهان قرار دارد به همین خاطر براي آبرساني به اين تاسيسات نياز به برنامه ريزي دقيق است. 

*تصفيه خانه پساب سپاهان شهر يكي از پيشرفته ترين نمونه های کشور

وی با بیان اینکه هم اكنون تصفيه پساب در دو مرحله تصفيه اوليه و تصفيه تكميلي انجام می شود كه مرحله تكميلي به عهده شهرداري است، اظهار کرد: از تصفيه خانه سپاهان شهر به عنوان يكي از پيشرفته ترين تصفيه خانه های پساب کشور یاد می شود و هم اکنون پروژه احداث مخزن انعقاد، لخته سازي و ته نشيني آن در حال اجراست.

رضایی بودجه این پروژه را 5 میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: این طرح هم اکنون 47 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و فرآيند فعلي تزريق كلر، ازن و تصفيه فيزيكي را پس از پايش و اندازه گيري مشخصات خروجي پساب توسط شركت هاي متخصص مورد تاييد با ظرفيت 140 ليتر بر ثانيه به منظور آبیاری درختان غير مثمر انتقال خواهد داد.   

وی به احداث همزمان خط انتقال پساب سپاهان شهر به طول چهار هزار و 800 متر برای آبياري اراضي با برآورد 12ميليارد تومان اشاره و تصریح کرد: در این زمینه تفاهم‌ نامه ای بین سپاه صاحب الزمان (عج)، دانشگاه اميرالمومنين (ع) و شهرداري اصفهان امضا شده است.  

مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان افزود: این پروژه نیز تاکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وي گفت: اين خط انتقالی، از طريق سه الكتروپمپ شافت و غلافي از سپاهان شهر به ارتفاع 200 متر به صورت يك مرحله ای پساب را انتقال خواهد داد.

رضایی بیان کرد: در اين پروژه قطر لوله انتقال پساب از 100 ميلي متر به 300 ميلي متر افزایش پیدا کرده است و پیش بینی می شود تا تير ماه سال 1400 آماده بهره برداري شود.

*احیای تصفیه خانه تکمیلی سپاهان شهر بعد از 5 سال توقف ناشی از تحریم ها

همچنین حسین امیری، معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان، در این رابطه گفت: طرح تصفیه خانه تکمیلی پساب سپاهان شهر با ارزش سرمایه ای بیش از 250 میلیارد ریال به دلایلی همچون تحریم ها بیش از 5 سال متوقف بود که در این مدت تصفیه پساب خام با بار آلودگی بیش از 110 هزار واحد، مجموعه مدیریت شهری را با چالش جدی مواجه ساخته بود.

وی افزود: معاونت خدمات شهری با تکیه بر دانش بومی در ابتدای تیر ماه سال جاری انجام این پروژه را بر عهده گرفت و پس از انجام مراحل شبیه سازی نرم افزار اصلی، انجام تعمیرات و ارتقای ضریب اطمینان این سامانه با پایداری کامل به بهره برداری رسید تا جایی که بار آلودگی به کمتر از 100 واحد کاهش یافت.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان اظهار کرد: با اجرای این طرح علاوه بر صرفه جویی ریالی، آثار تحریم ها و احیای این سرمایه رقم خورد.

وی گفت: با فعالیت این تصفیه خانه به صورت شبانه روزی، پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز مناطق 4، 5 و 6 مورد استفاده قرار می گیرد.کد محتوا 28920

برچسب ها